Jelenlegi hely

Új energiacímkék várnak a boltokban mától

Eltűnnek az A+++-ok, új energiacímkék a háztartási gépeken. Az új energiahatékonysági címkéket 2021. március elsejétől kell használni.

Cuki új "szennyes ruha a kosárban" és csöpögő csap ikonok a címkéken

Sokan nem sajnáljuk majd, hogy a matematikai feladványokra emlékeztető A+++-ok eltűnnek majd a címkékről. Ráadásul több módon is egyszerűsödik a tájékozódás az új energiahatékonysági címkékkel a háztartási gépeknél és elektronikus kijelzőknél.

A termékek energiacímkéin a megalapozott fogyasztói döntések érdekében a villamosenergia-fogyasztáson túl további információkat is szerepeltetni kell. Így például a mosógépek vízfogyasztását, zajkibocsátását, a ruhatöltet mennyiségét, a hűtők űrtartalmát vagy a kijelzők képernyőjének átmérőjét.

Az energiacímkézés hatott a gyártókra

Az energiacímkézés a fogyasztók tájékoztatásának egyik legfontosabb eszköze az EU 1995-ös döntése óta. Az elmúlt évtizedekben a folyamatos gyártói fejlesztéseknek köszönhetően a készülékek egyre hatékonyabbá váltak, idővel már egyetlen árucikk sem tartozott az alsóbb osztályokba. Az A kategória felett követhetetlen módon jelentek meg az újabb, nehézkesen megkülönböztethető – A+, A++, A+++ stb. – besorolások.

Milyen háztartási eszközökön lesz új címke?

Az új rendszer a háztartási nagygépek majdnem mindegyikét érinti:

  • a mosó-, mosó-szárító gépek;
  • mosogatógépek;
  • hűtőszekrények, fagyasztók és a borhűtők;
  • TV készülékek, monitorok és lámpák;

Mindent a fogyasztókért: egyszerűsödő címkék, EU-s adatbázis okostelefonra

A legfontosabb változás, hogy egyszerűbb, átláthatóbb lesz a jelölési rendszer, a besorolás A-tól G-ig terjed majd, az “A” kategória lesz a legmagasabb energiaosztály, és nem lesz mellette pluszjel. A címke megtartja a már jól ismert színes jelöléseket: a legkevésbé hatékony osztályt továbbra a piros csík, míg a leghatékonyabbat a zöld csík jelöli.

 

Egyes kategóriák esetében új adatokat is látni lehet majd. A hűtőknél például a zajszinteket osztályokba sorolták (A, B, C és D). A mosogatógépeknél feltüntetik az eco program hosszát is, az energiafogyasztást pedig 100 mosogatási ciklus alapján határozzák meg a jelenlegi éves helyett.

Újdonság lesz, hogy az energiahatékonysági címkéken megjelenik egy QR-kód is, amivel további, a gyártóktól származó adatokhoz juthatunk hozzá bármilyen okostelefonnal az energiacímke-köteles termékek nyilvántartására szolgáló nyilvános adatbázis, az EPREL (EU Product Database for Energy Labelling) felületén.

Miért olyan fontos ez a címkeváltás?

Túl az egyszerűsödő tájékozódási lehetőségeken – ami valljuk be, nem utolsó szempont – hosszabb távon energiamegtakarítást is remélnek.

Az új energiacímkék mellett az Unióban 2021-től komplexebb, új teljesítményértékkel, szigorúbb szabvánnyal és tesztelési módszerrel kategorizálják a gépeket.

Az új címkerendszertől 2030-ra évente összesen 38 TWh/év energiamegtakarítást várnak az elemzők – ez nagyjából Magyarország teljes éves áramfogyasztásának felel meg.

Ellenőrzik is az új címkéket a boltokban

2021. március 1-től az új energiahatékonysági címkéket az üzletekben és a webshopokban is kötelező kihelyezni. A fogyasztóvédelem a 14 munkanapos türelmi idő letelte után, március második felétől országos tavaszi ellenőrzés keretében ellenőrzi meglétüket és megfelelőségüket, fokozott figyelemmel az online kereskedelemre.

ADL - Debrecenimami

Forrás: fogyasztovedelem.kormany.hu; tudatosvasarlo.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére