Jelenlegi hely

Kirándulóhelyet ajánlunk! - Jutas Vitéz Kilátója

Szeretnénk gyűjtögetni azokat a kirándulóhelyeket saját és a Ti tapasztalataitokat figyelembevéve, ahova gyerekekkel elmehet a család, egy baráti társaság, de akár egy óvodai vagy iskolai csoport is. Elsőként Jutas Vitéz Kilátójához látogattunk el.

Korábban olvastunk róla, hogy a VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. 2014. október 1-jén ünnepélyes keretek között felavatta a különleges formájú, vörösfenyőből épített kilátót, amelyet Jutas vitézről neveztek el. Nemrégiben arra jártunk és a Házgyári útról becsábított a látvány.

A megfelelően kitáblázott és jól kiépített úton a Fenyves utca végén kialakított parkolóban találtuk magunkat. Innen ízléses információs táblák segítették a tájékozódást. A gyerekek bátran nekiindultak a kijelölt úton.

 

     

A kilátó névadója Jutas vitéz, Árpád fejedelem egyik fia. A fejedelem négy fia a Duna, a Sárvíz és a Kapos – Szék patak partján vándorolt úgy, hogy téli szállásuk egymáshoz viszonylag közel, a Duna két partján Kalocsa magasságában volt. Zoltáé Solt mellett, Üllő nyári szállása Üllő térségében, Tarhosé Tarrós környékén, Jutasé a mai Veszprém térségében. Ennek emlékét őrzik a róla elnevezett Jutaspuszta, Jutas lakótelep, Jutasi út elnevezések. A kilátó azon a városrészi területen fekszik, mely még ma is a fejedelem fiának, Jutas vitéznek a nevét viseli és őrzi.

Bár a kilátó körül pihenőpadokat is kialakítottak, nekünk első útunk természetesen fel a kilátó tetejébe vezetett. Nem csalódtunk. A 6,15 m magas kilátóból északnyugattól délkeletig a Bakony vonulatát látni, déli irányból pedig az Aranyos-völgy látható háttérben a Vár és a Székesegyház körvonalával. Nekem megdobbant a szívem ott fent :)

A kilátó különleges formája nem véletlen, mert szerkezete és arányai a természet és a matematika törvényszerűségének Fibonacci sorozatokkal illusztrált kapcsolatát hirdetik. Utánanéztünk, mit is jelent ez. Nagyon leegyszerűsítve a Fibonacci számsorok alkotta spirál alakját követi több természeti jelenség, így többek között a fenyőtoboz pikkelyei és a csigák házának vonala is. A Jutas Vitéz Kilátó formája is ezt a spirálvonalat követi. Itt olvashattok a Fibonacci-számok és a természetben fellelhető érdekességek további összefüggéseiről. Érdemes beleolvasni, roppant érdekes.

            

 

A kilátó mellett a beruházás keretében egy komplett pihenőparkot alakítottak ki, esővédővel, tűzrakóhelyekkel, tanösvényekkel, futópályával és erdei fittness játszótérrel. Természetesen ez utóbbit mi is kipróbáltuk.

                 

 

Rajtunk kívül mások is voltak a pihenőben. Szombat délelőttön élettel telt meg a Fenyves pihenő. Voltak, akik már talán többszöri visszatérőként, baráti társasággal bográcsban főztek, gyerekek fociztak, tollasoztak, futkároztak, míg mások újdonságként szemlélték és fedezték fel a helyet.

         

Szerintem mindegyikük és mi is jó helyszínt választottunk kikapcsolódásul. Ajánlom mindenkinek.

 

Szerző: Szandra, Veszprémimami

Térkép forrása: Turistamagazin

 

 

 

 

 

 

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Segítség, gluténérzékeny a gyerekem! - A gluténmentes étkezés szülői szemmel

Segítség, gluténérzékeny a gyerekem! - A gluténmentes étkezés szülői szemmel

Magyarországon a cöliákia becslések szerint a lakosság körülbelül 1%-át érinti, ami közel százezer embert jelent. A gluténmentes étrendet követők köre ennél tágabb: hazai adatok szerint a 15 éves és idősebb magyarok 1,8%-a követett gluténmentes diétát, a nem-cöliákiás gluténérzékenység pedig egyes becslések szerint már több százezer embert is érinthet. (1;2) Ezért a gluténmentes étkezés nem egy szűk, elszigetelt probléma, különösen akkor nem, ha a gyerekeket nézzük. Egy diagnózis vagy tartós étrendi korlátozás nemcsak a gyereket érinti, hanem az egész család hétköznapjait átrendezi: a bevásárlást, az uzsonnacsomagolást, az óvodai és iskolai ünnepeket, a menzával kapcsolatos döntéseket, a kirándulásokat és sokszor még azt is, hogy a szülő mennyire érzi biztonságban a gyerekét egy közösségi étkezési helyzetben.
Kicsi ruhák, nagy mentőakciók – így lesz kidobás helyett kedvenc darab

Kicsi ruhák, nagy mentőakciók – így lesz kidobás helyett kedvenc darab

A kisgyerekes ruhatár egy külön világ. A darabok gyorsan cserélődnek, mégis közben meglepően gyorsan el is használódnak. Egy body, amit pár hete vettél, már foltos. Egy nadrág térde elvékonyodott, pedig még bőven hordható lenne.Ilyenkor nem az a legjobb döntés, hogy kidobjuk. Ezek a ruhák nagyon jól javíthatók – ráadásul egy kis átalakítással még jópofábbak is lehetnek, mint új korukban.
"Elfogyott a gyömbérszörp?"

"Elfogyott a gyömbérszörp?"

A gyömbérszörpről először a 90-es években hallottam, a Hupikék törpikék egyik „dalában”. Igaz, akkoriban a gyömbér még nem volt mindennapos vendég a boltok zöldséges pultján. Aztán ahogy egyre könnyebben hozzáférhetővé vált, úgy kedveltem meg én is egyre jobban.
Illatos kincs a bokrokról – ezért érdemes most bodzát gyűjteni

Illatos kincs a bokrokról – ezért érdemes most bodzát gyűjteni

Május végén és június elején országszerte virágzik a bodza, amely nemcsak az utak mentén és erdőszéleken illatozik, hanem igazi konyhai és házipatikai kincs is. Sokan ilyenkor indulnak kosárral bodzát szedni, hiszen néhány marék virágból egész évre elegendő szörp, tea vagy akár különleges finomság készülhet.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére