Jelenlegi hely

Szoptatás ünnepkor

A szeretet ünnepét megkoronázza, ha olyan pici van a családban, aki szopik. A karácsonyt minden család próbálja együtt, bensőségesen eltölteni.

Ezekben a napokban is nagyon fontos, hogy a baba akkor szopjon és lehetőleg annyi ideig, amíg igényli. Ez legyen az irányelv akkor is, ha vendégeik vannak vagy önök mennek a rokonokhoz, barátokhoz. Próbáljanak elvonulni babájukkal kettecskén egy külön szobába, ahol senki sem zavarja meg a szoptatás intim, boldog perceit. Akkor, ha nincs erre lehetőség, próbáljanak kicsit távolabb húzódni egy kényelmes fotelba és háttal a többieknek elhelyezkedni. Bő felsővel vagy egy könnyű kendővel is intimebbé tehetjük a szoptatást.
 

 

Ne bontsuk meg a szoptatás rendjét

Ne adjanak az ünnepi vendégség miatt cumisüvegből lefejt tejet vagy tápszert a picinek, mert megbomlik a kereslet-kínálat egyensúlya. Ez azt jelenti, hogy az igény szerinti szoptatásnál mindig annyi tej termelődik, amennyire a babának szüksége van. Akkor, ha a mama nem szoptat vagy nem feji le tejét, kevesebb tej fog termelődni.

 

Együnk finomakat, hogy tudjunk szoptatni

A néphagyományok szerint a megszült édesanyáknak a családja vitte az ételt, a „komatálat”, hogy minden erejét a baba szoptatására tudja fordítani. A szoptatás az anya szervezetét igénybe vevő, nehéz, de csodás boldog időszak. Fogadják el a család és a barátaik segítségét, élesszék fel a régi hagyományokat, hogy minél értékesebb, finomabb ételeket fogyasztva, több tejük és energiájuk maradjon a legfontosabbra, a szoptatásra. Nem pótolja a finom csirkelevest egy szendvics vagy szelet pizza elfogyasztása.

 

A szoptatás körüli higiénia betartása vendégségben is nagyon fontos

Természetesen nem maradhat el az alapos kézmosás szappannal és meleg vízzel. Figyeljenek arra, hogy ne csak a baba ápolásához szükséges pelenkákat, popsikrémet, váltóruhákat vigyék okvetlenül magukkal, hanem a szoptatáshoz szükségeseket is. Gondolok a melltartóbetétre és bimbókrémre, ha használnak, amennyiben rendszeresen fejnek akkor pedig a mellszívóra és az anyatej tárolásához szükséges biztonságosan záródó steril anyatejes zacskóra vagy üvegre. Már a szoptatást segítő eszközök megvásárlásakor már kell arra gondolni, hogy higiénikusan tudják szállítani, például a melltartóbetét egyesével legyen csomagolva.

 

Kerüljék a betegeket

Ne engedjenek még karácsonykor se a baba közelébe fertőző betegségben szenvedő rokont. Ez a „tilalom” még a nagyszülőkre is vonatkozik. Akkor, ha az édesanya beteg, fontos, hogy lehetőleg olyan gyógyszert szedjen, ami mellett folytatható a szoptatás. Erről tájékozódhat a http://toxnet.nlm.nih.gov/cgi-bin/sis/htmlgen?LACT weboldalon. Nátha, torokgyulladás esetén átmenetileg a szoptatás idejére használhatnak egyszer használatos, gyógyszertárakban kapható szájkendőt.

 

 

Csetneki Julianna
szülésznő, szakértő

Forrás: bebikkicsikesnagyok.hu

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Itt a Veganuár, Te tudod mi az?

Ne nevess ki, bizonyára tájékozottabb vagy nálam. Azt hittem sokáig, hogy a Veganuár kifejezés egy, a média által kitalált frappáns elnevezés a diétás januári étkezésre. Míg ki nem derült számomra, hogy egy levédett kifejezés és egy mozgalom.
Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Télen is kertészkedhetünk? Friss saláták egy virágládából!

Naná, hogy télen is ehetünk friss salátát! Nem is egy növény kedveli a hűvös időt, ha van egy jó ablakpárkányod van teraszod, kertészkedj!
Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére