Jelenlegi hely

Fájdalomambulancia - milyen kezelési módszereket alkalmaznak?

A fájdalomambulancia kifejezés talán kevésbé a köztudat része, pedig a társadalom egészségügyi ellátásában fontos szerepet tölt be. Legtöbbünk nem találkozik ezzel az intézménnyel élete során, míg azok számára, akik krónikus betegségben szenvednek, nagyon is ismerős környezetnek számít. A probléma azonban ott kezdődik, hogy sokan nem, vagy pedig nem időben keresik fel ezeket az egészségügyi központokat. Magyarországon például a statisztikai adatok azt mutatják, hogy a lakosság 45%-ának van valamilyen krónikus betegsége, amely legalább hat hónapja tart, vagy előreláthatólag minimum ennyi ideig fog elhúzódni. De mégis hogyan és miben segítenek ezek az intézmények a krónikus betegeken?

Mi az a fájdalomambulancia?

A fájdalomambulancia a krónikus betegségek, valamint az akut fájdalom kezelésére szakosodott egészségközpontok, amelyek általában nagyobb orvosi létesítmények részeként működnek: az orvosok, akik itt dolgoznak holisztikus szemléletet alkalmaznak, és a fő céljuk az, hogy az ezen betegségek során tapasztalt fájdalmat kezeljék, és lehetőségeikhez képest csökkentsék. Több olyan testi probléma is fellép a pácienseknél, amelyek a legalapvetőbb mindennapi tevékenységeket is jelentősen megnehezítik, vagy épp lehetetlenné teszik. A fájdalomambulancia célja, hogy ezeken az embereken segítsen és jelentősen javítsa az életminőségüket.

Milyen típusú betegségek esetén fordulhatunk a fájdalomambulancia szakorvosaihoz?

Több olyan tipikus betegség vagy fájdalomtípus van, amelynél kifejezetten javasolt felkeresni egy szakképzett orvost a fémjelzett területről. Az alábbiakban ezeket szedjük pontokba:

  • Akut fájdalmak: Ez a fájdalomtípus hirtelen jelentkezik, és általában olyan erős, hogy az alapvető mindennapi tevékenységekben korlátoz bennünket. Ilyen típusú sérülés vagy fájdalom lehet az isiász (ülőidegzsába), a lumbágó, az idegbecsípődés vagy az arcidegzsába is.
  • Krónikus fájdalmak: Krónikus fájdalomról akkor beszélünk, ha a tünetegyüttes több, mint három hónapja fennáll. Az idegek ilyenkor különösen érzékennyé is válhatnak a területen, emiatt a kezelés során nagyon óvatosnak kell lennie a szakorvosnak. Ide tartoznak azok a betegségek, amelyek hát-, és nyaksérüléshez köthetők, de az övsömör, a migrénes fejfájás és az ízületi gyulladás is ennek a kategóriának a része.

Milyen kezeléseket alkalmaznak?

A betegségektül és a fájdalom típusától függően több kezelési módszer is elérhető a páciensek számára. A fájdalomambulanciákon alapvetően 5-féle módszertannal találkozhatunk, amelyek lefedik a neurológiai, mozgásszervi, a fibromyalgia (gyakori és erős fájdalommal járó betegség, amelyek az izmokat és a lágyszöveteket érinti), illetve az egyéb okokból bekövetkezett betegségek kezelését.

  • Gyógyszeres kezelés: Attól függően, hogy akut vagy krónikus fájdalomról van szó különböző típusú gyógyszerek alkalmazására lehet szükség. A leggyakrabban a kereskedelmi forgalomban lévő fájdalomcsillapítók javasoltak, de nagyon erős fájdalom esetén a fájdalomambulancia szakorvosa felírhat szteroid vagy nem szteroid tartalmú fájdalomcsillapítókat is, amelyek hatásosabbak a megszokott gyógyszereknél.
  • Gerincvelői stimuláció: Ez egy neuromodulációs módszer, amelynek során a gerincvelő hátsó kötelét ingerlik elektródák segítségével, gerinc-pacemakernek is nevezik ezt az eljárást. A lényege, hogy az elektromos stimuláció segítségével jelentősen csökkenthető a fájdalomérzet.
  • Mozgásszervi terápia: Ennek során ugyanúgy kivizsgálásra kerül a páciens, és az első kezelés magába foglalhatja a gyógyszerek felírását, illetve a fájdalom erősségétől függően injekció alkalmazását is. Ezt követően pedig gyakran írnak elő gyógytornát a betegek számára.
  • Idegblokád: A fájdalomambulancia szakorvosai akkor alkalmazzák ezt a kezelési módszert, ha valamilyen daganat okozta, vagy krónikus fájdalomról van szó, és más terápiás eszközök nem bizonyultak hatásosnak. Mivel az eljárás során közvetlen az ideg közelébe juttatnak fájdalomcsillapítót vagy gyulladáscsökkentőt csak képzett neuroradiológus végezheti ezt el.
  • Fizikoterápia: A fájdalomambulanciákon az egyik leggyakoribb kezelési módszer a fizikoterápia. Sokszor azonban nem csak ömagában erre van szükség, hanem egy átfogó kezelési terv részeként is szokták ajánlani. Sok gyakorlat otthon is elvégezhető, de nagyon fontos, hogy mielőtt ebbe belevágnánk az akut fájdalmat mindenképp szükséges megszüntetni!

Mikor keressek fel egy fájdalomambulanciát?

Ha nagyon erős, vagy hosszantartó fájdalmat észlelünk, amely a mindennapokra is kihat, mindenképp érdemes felkeresni egy fájdalomambulancián dolgozó szakorvost. A fájdalom kezelése komplex megoldásokat igényelhet, és ha nem megfelelően látják el a beteget, azzal több kárt okozhatnak, mint amennyit a kezelés használ, így feltétlenül szakképzett orvoshoz forduljunk a panaszokkal. Akkor is érdemes elgondolkoznunk a fájdalomambulancia lehetőségén, ha olyan betegségünk van, amelyet rendszeres fájdalomcsillapítással tudunk csak mérsékelni. A hosszú ideig szedett fájdalomcsillapítók káros hatással lehetnek a szervezetre, így csakis olyan megoldást keressünk, amely nem felületi kezelést biztosít.

Mire figyeljünk oda, amikor fájdalomambulanciát keresünk?

Ha egy professzionális fájdalomambulanciát keresünk, akkor az egyik legfontosabb, hogy nézzük meg a szakorvosok listáját és az általuk képviselt szakterületet. Ezekben az intézményekben a kezelt betegségek miatt olyan orvosokra van szükség, akik átfogóan kezelik a problémát, ugyanakkor számunkra specifikusan is képesek megoldást nyújtani. Fontos, hogy több terület is képviseltesse magát, hiszen sok esetben több oldalról szükséges megvizsgálni a problémát, és lehetséges, hogy a gyógymód is bonyolultabb kezelési tervet igényel. Ezek mellett az is létfontosságú, hogy kényelmesen érezzük magunkat a szakorvos társaságában, főleg ha a kezelés miatt rendszeresen fogunk vele találkozni.

Nem tudtál meg mindent?

Ha a fájdalomambulancia kapcsán még további információkat szeretnél megtudni, a betegségek típusairól érdeklődnél, vagy hogy valóban neked való megoldás-e ez a típusú orvosi ellátás, akkor látogass el a Centro-Medical fájdalomambulancia oldalára, ott további hiteles tájékoztatást fogsz kapni a témában.

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Minden gyereknek jár a mese

Minden gyereknek jár a mese

...a lét nagy kérdéseire sokszor találhatunk válaszokat gyógyító, segítő, terápiás mesékben is. A mese tehát nagyon fontos szerepet játszik az életünkben: adjuk meg a módját a gyerekkori mesélésnek és engedjük, hogy felnőttként is elkísérjen bennünket a varázsa, ameddig csak lehet. Pszichológus szakértő gyűjti csokorba gondolatait arról, hogy miért meséljünk, mikor milyen mesére lehet szüksége a gyerekeknek, oviskortól kamaszkorig egyaránt.
Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Hogyan neveljünk magabiztosabb gyerekeket? - 10 hasznos lépés

Gyorsan változó világunkban, ahol a gyerekekre nap mint nap számos kihívás vár és könnyen elfoghatja őket a bizonytalanság érzése, az önbizalom az egyik legnagyobb ajándék, amit egy szülő adhat.
Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Kapcsoljunk ki: a feltöltődést elősegítő tippek kamaszokkal!

Itt a tavasz, vele együtt az egyre több időt is töltünk a szabadban.  Szülőként komoly kihívás, hogy a kamasz gyerkőcök is valóban élvezzék a kinti tartózkodást, és ne állandóan a mobiljukat akarják nyomogatni.
Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Aludj jól: tippek a pihentető alváshoz!

Az alvás kulcsfontosságú a test-lelki egészségünk szempontjából. Mégis sokan úgy vélik, hogy nincs szükségük túl sok alvásra.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére