Marina Kaljurand köszöntőjében arról beszélt, hogy két nép kapcsolatát leginkább az emberek közti barátságok erősíthetik. "Fontos a tudat, hogy vannak rokonaink és a világszerte élő 25 millió finnugorral együtt egy nagy család részesei lehetünk" - tette hozzá az észt külügyminiszter.
Az Észt hét veszprémi programsorozatának megnyitóján az ösküi Tasner Antal Általános Iskola és az észtországi puurmani Moisakool csereprogramját is megismerhette a közönség. A magyar diákok kisfilmmel kísért beszámolót tartottak tavalyi útjukról, amelyen megismerkedhettek az észtek hagyományos ételeivel és a helyi gyógynövényekkel is. A hagyományos gasztronómiát és a népi gyógyászatot bemutató közös projektjükről készült kiállítást az Észt hét ideje alatt láthatja a közönség.
A Szedtem, ettem, gyógyítottam című kiállítást megnyitó beszédében Íjgyártó István kultúráért és tudománydiplomáciáért felelős államtitkár úgy vélte, hogy a természet szeretetét érdemes elsajátítani az észt néptől, hiszen míg nálunk gyakoribb a napsütés, az északi népek esetében nem magától értetődő, hogy a természet kiszolgálja az embert, ebből fakad a természet tisztelete. Íjgyártó István arról is beszélt, hogy míg a korábbi generációk nem utazhattak külföldre, ma ez már csak döntés kérdése, így más kultúrák megismerése fiatal korban egy életre szóló élmény marad.
Az Észt hét - amelynek programjai a Finnugor Kulturális Főváros címet Iszkaszentgyörggyel együtt viselő Veszprém mellett Budapesten, Szegeden és Debrecenben zajlanak - az észt kultúrába és életbe betekintést nyújtó filmvetítésekkel, kiállításokkal és koncertekkel várja március 24-ig a közönséget.
A rendezvénysorozat filmes programjában az érdeklődők láthatják a Vörös Hadseregben és a balti SS alakulatokban egymás ellen harcoló észtek tragédiáját bemutató 1944 című történelmi drámát. Levetítik a Krisztus Szibériában él című dokumentumfilmet, amelyben a rendezők a civilizációtól szinte teljesen elzártan, egy különös vallási közösségben felnövő gyerek életét, lehetőségeit vizsgálták. De látható lesz az Arvo Pärt világhírű kortárs zeneszerzőt bemutató érzékeny portréfilm is, valamint a Farkasszív című dokumentumfilm, amely az északi folkmetál sikerére próbál magyarázatot találni az észt Metsatöll és a finn Finntroll zenekarok segítségével.
Az Észt hét kiállításai közül Veszprémben lesz látható péntektől Arvo Iho A Balti-tenger mentén című tárlata, amely testközelből mutatja be a nézőnek az alig 1,3 millió lelket számláló Észtország part menti lakóinak mindennapjait.
Forrás: MTI