Tünetei: fájdalom, piros duzzanat és váladékozó, gyulladásos szövetszaporulat (vadhús).
Okok:
- helytelen körömvágási szokás (A köröm sarkainak kivágása után mindig marad egy kis tüske a köröm szélén, amit a szűk cipő belenyom a körömvezető sínbe, az ott lévő kötőszövet sérül és elindul a gyulladásos folyamat.)
- szűk cipő viselése (Gyakori ok még a túlságosan szűk orrú cipők viselése, mely a lábujjakat egymáshoz préseli, és a mechanikai irritáció okozta bőrkeményedés vezet a benövéshez.)
- a láb boltozatainak süllyedése miatt az "összetorlódó" ujjak egymásra kifejtett nyomása
- öröklötten szélesebb köröm (A köröm alapformája (mennyire kerekded vagy mennyire felfelé görbülő) ugyanis genetikailag meghatározott és egyes formáknál gyakoribb a benövés.)
- elősegítő tényező lehet még a helytelen, nem kielégítő láb- és körömhigiéné.
- ha rendszeresen ugyanott valamilyen terhelés éri a lábujjat (például focistáknál) vagy ha akut sérülés történik a körmön vagy környékén.
Kezelés, megelőzés
A benőtt, gyulladt köröm megelőzésére azt egyenesre kell vágni, nem szabad a két sarkát lekerekíteni!
Ha öröklötten túl széles a köröm, a benőtt köröm beavatkozás nélkül nem gyógyítható meg. Sok helyen végzik a körömszél kivágását és eltávolítását, de ez csak átmeneti megoldást jelent, hiszen a beavatkozás után a köröm ismét ugyanolyan szélességben fog nőni, mint előtte. Ilyen esetben végleges megoldást csak a körömtermelő zóna megkeskenyítése adhat, melyet sebészeti úton végeznek.
A láb boltozatainak egyénre szabott betéttel (számítógépes talpvizsgálat alapján) történő helyre emelése.
A cukorbetegeknek a diabéteszes neuropátia miatt fokozott figyelmet kell fordítaniuk a lábukra és a körmeikre. Lehetséges, hogy nem tapasztalnak fájdalmat, mégis komoly problémákat okozhat náluk a körömbenövés. Fontos orvoshoz fordulniuk abban az esetben, ha a bőr a lábujjköröm mellett kipirosodik.
Tartós megoldáshoz lehetőséget nyújt a benőtt köröm kezelése során az ún. spange alkalmazása. Ez a köröm felületére illeszthető szerkezet a fogszabályozókhoz hasonló elven működik, teljesen fájdalommentesen emeli meg a köröm széleit és segít kivezetni a köröm sarkait. A köröm növekedés ütemétől függően a benőtt köröm kezelése addig tart - általában 3-4 hónapig -, amíg a köröm új utat talál magának és sarkai kijutnak a szabadba. A spange cseréjére átlagosan 4-5 hetente kerül sor (pedikűrös szakember által), ilyenkor igazítunk elhelyezkedésén és változtathatunk a húzóerő mértékén.
Mivel a benőtt köröm kiújulási gyakorisága igen magas, feltétlenül szükséges, hogy a páciens is ebben otthon aktívan részt vegyen, melyet a továbbiakban ismertetek.
- Amennyiben érzékeljük a körömsarok általi irritációt, fájdalmat áztassuk lábunkat langyos vízben a körmök megpuhulásáig, majd a körömszélt óvatosan megemelve helyezzünk steril vattát a szél alá, megemelve ezzel a körömsarkat és csökkentve az irritációt.
- A környező bőrfelület enyhe gyulladása esetén gyulladáscsökkentő krémek, kamillateás áztatás javasolt, esetleg érdemes kipróbálni a szegfűszeg illóolajat, mely erős gyulladás csökkentő hatású készítmény (a benőtt, gyulladt köröm széléhez kell cseppenteni naponta 1-2 ízben).
- A kiújulás megelőzése céljából a benőtt köröm esetén fontos a gondos lábhigiéne.
- Viseljünk kényelmes, jól szellőző és megfelelő méretű cipőt! Nagyon fontos, hogy a cipő ne nyomja a lábujjunkat. Ne viseljünk műszálas zoknit.
Ha korábban volt már benőtt körmünk, gombás fertőzésünk, vagy bármilyen ok (például cukorbetegség) miatt rossz a lábunkban a vérkeringés, ezt a műveletet bízzuk pedikűrös szakemberre!
Segítségért keressenek bizalommal:
Simon Csilla Emerencia
8200 Veszprém Cserhát ltp.5.1.emelet.
Bejelentkezés: 0670-940-4243
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges