Jelenlegi hely

Program a magyar népmesekincs megőrzésére

A magyar népmesekincs megőrzését és terjesztését célzó programot dolgozott ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) háttérintézményeivel együtt.

A projekt részleteit kedden ismertették a szakemberek a Hagyományok Házában.

Azt szeretnénk elérni, ha minél kedveltebb, ismertebb és elfogadottabb lenne a népmesék esti és napközbeni olvasása - hangsúlyozta Rétvári Bence parlamenti államtitkár kedden, a magyar népmese napja alkalmából rendezett sajtótájékoztatón Budapesten. Az államtitkár hozzátette: a népmese olyan kincs, amelyet az minisztériumnak és háttérintézményeinek közösen kell bemutatniuk és népszerűsíteniük. Kiemelte: a népmesekincs a magyar nemzeti összetartozás fontos jelképe.

Az államtitkár rámutatott arra, hogy a magyar népmese a közösségi identitás, az egyéni fejlődés és a családi összetartó erő szempontjából egyaránt fontos, ezért hirdetik meg a Minden este népmese programot, hogy minél többen meséljenek gyermeküknek.

Olvasóvá nevelés

Kelemen László, a Hagyományok Háza főigazgatója arról szólt, hogy intézményük már tíz éve foglalkozik népmesemondással és építi bele ezt programjaiba. Kiemelte: aktívan részt vettek a magyar népmesekincs terjesztésére irányuló cselekvési terv kidolgozásában, céljuk a területen tevékenykedők összefogása. Szeretnének a közmédiával is együttműködni, hogy a jó példák is képernyőre kerülhessenek, emellett társadalmi tanács létrehozását is tervezik. Terveik közé tartozik mesemondási kézikönyv és mobiltelefonos alkalmazás megvalósítása is.

Pompor Zoltán, az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet főigazgató-helyettese elmondta: csoportot hoztak létre, amely azon kezdett el gondolkozni, hogy miként lehetne a köznevelésben és a felsőoktatásban erősíteni a népmese szerepét.

Rámutatott: hasznosnak találnák, ha erősödne az élőszavas mesemondás szerepe és ha a tankönyvekben a népmesék eredeti, csonkítatlan változatban jelennének meg. Hozzátette: a pedagógusképzésben nem szerepel élőszavas mesemondáshoz kapcsolódó kurzus, vannak azonban kutatóműhelyek a népmeséhez kapcsolódóan és a Hagyományok Házában is komoly kutatás folyik. Hozzáfűzte: a társadalmi tanácsba pedig olyan szereplőket szeretnének meghívni, akik jó tanácsokat tudnak adni az élőszavas mesemondástól a kutatáson át a drámapedagógiáig.

A népmese napját immár tizenegy éve szeptember 30-án, Benedek Elek születésének évfordulóján ünnepelik Magyarországon.

 

Forrás: MTI

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre a más gyerekekkel való összehasonlítás?

Az én gyerekem okosabb? Hogyan hat a gyerekekre más gyerekekkel való összehasonlítás?

Milyen hatással van a gyerekek önbizalmára, ha állandóan másokhoz hasonlítjuk őket? Ha szülőként te is feltetted már magadnak ezt a kérdést, ez a cikk segít megérteni, mit tehetsz gyermekeid egészséges önértékeléséért. - Szalai - Lászlók Kitti pszichopedagógus és tanulásban akadályozottak szakos mesterfokozatú gyógypedagógus, az AStOP – Auditív- Stresszt Oldó program szakértője, a ” Játszva olvass! ” megálmodója és megalkotója írása.
Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

Miért vízkeresztkor szedjük le a karácsonyfát?

A hagyomány szerint a karácsonyi időszak lezárásának napja vízkereszt, január 6-a. Ekkor búcsúzunk az ünnepi díszbe öltöztetett fától. De miért éppen ezen a napon szokás leszedni a karácsonyfát? A válasz a keresztény ünnepkörben, a népi hagyományokban és az új kezdet szimbolikájában rejlik.
Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére