Mikor érdemes vállalkozói hitelben gondolkozni?
Induló vállalkozóként előfordulhat, hogy nincs meg a szükséges összeg a vállalkozásod elindításához, működtetéséhez. Ráadásul a kezdeti időszakban kevesebb a bevétel, hiszen a piac nem ismeri még a tevékenységedet. Ez leginkább azokra a vállalkozókra igaz, akik valamilyen fizikai terméket állítanának elő, vagy árulnának. De akár szellemi foglalkozásúak is találkozhatnak olyan szoftverárral, amit kezdőként nem tudnak megfizetni, viszont szükség lenne rá a munkájukhoz.
Érdemes készíteni ilyenkor egy költségelemzést, amiben meghatározod a vállalkozásod kiadásait:
- adók, járulékok
- rezsiköltségek, bérleti díj
- gépköltség, vagy szoftverköltség
- törlesztőrészlet a kamattal együtt
- és minden más kiadás, vagy személyes célú kivét
Majd meg kell adnod egy reális bevételi becslést, és meghatároznod a kívánt bevételt és azt is, hogy miből fogod ezt elérni. Ha a számok szerint a terved működne, csak éppen a kezdeti költségek túl magasak, akkor érdemes vállalkozói hitelben gondolkodni. Ha viszont a szoftvereket érzed drágának, akkor is megoldás lehet a vállalkozói hitel. Induláskor, vagy fejlesztéskor hirtelen sok kiadás keletkezhet, amit muszáj valahogy áthidalni.
Válsághelyzet, probléma haladó vállalkozóként?
Előfordulhat, hogy már haladóbb vállalkozó vagy, de a vállalkozásod valamilyen külső körülmény miatt stagnál. Egy hirtelen korlátozás miatt be kell zárnod néhány hónapra, vagy csak korlátozottan tudsz működni. Neked pedig fizetni kell a bérleti díjakat vagy a kollégáid munkabérét.
Az elmúlt két évben nem volt idegen számunkra a válsághelyzet szó. Sajnos sok vállalkozás csődbe ment, vagy a szakadék szélére került, pedig akár még ma is működhetnének. Tipikusan ilyen helyzet az, amikor akadoznak az eladások, viszont fizetned kell a vállalkozásod költségeit, egy vállalkozói hitel hosszú távú felelősségvállalás, de hamar megoldhatja a problémát.
De mi a helyzet a fejlesztésekkel?
Fejlesztés vállalkozói hitel segítségével
Egy fizikai vállalkozás esetén elavulhat a géppark, vagy esetleg új termékek bevezetése miatt más gépekre is szükség lehet. Tipikusan ilyen példa egy családi pékség esetén a dagasztógép, sütő, kemence, nyújtógép, vagy akár más sütőipari gép. Mindemellett pedig szükség lehet raktárkészlet nyilvántartó szoftverre, bankkártyás fizetés bevezetésére, vagy lakberendező vállalkozások esetén akár a tervezőprogram szoftverére is. Ráadásul ha mindent egyszerre kell cserélni, vagy most indulnál, akkor a költségek az egekben vannak.
De bármilyen vállalkozásra is gondolunk, idővel szükséged lehet korszerűbb vagy újabb gépekre és szoftverekre, vagy éppen a folyamatok automatizálására. Egy nagyobb fejlesztés ugyan pénzbe kerül, de vissza is hozza az árát, majd később nyereséget termel. Amennyiben gondot okoz a tőke megszerzése, esetleg induló vállalkozó vagy, úgy jól jöhet egy vállalkozói hitel. Ilyenkor bár jobb lenne önerőből megoldani a fejlesztést, a pénz összegyűjtése akár éveket is igénybe vehet. Tehát egy hitelfelvétellel gyorsabban célt érhetsz.
Milyen kockázatokat vállaljon a kisvállalkozó?
Akármennyire is jól hangzik a gyors növekedés, a hitel egyben egy hatalmas felelősségvállalást is jelent. Fontos, hogy a vállalkozói hitel felvétele előtt jól gondold át, hogy miért és pontosan mennyi összegre van szükséged, illetve milyen fedezeted van fizetésképtelenség esetére. Érdemes számolni azzal is, hogy mekkora többletkiadást jelent neked a törlesztőrészletek fizetése.
A vállalkozói hitel felvételénél minden banknak szüksége van az üzleti- és költségtervedre, fedezetre és a vállalkozásod tiszta üzemelésének bizonyítására. Többek között ugyanis ezek alapján állapítják meg, hogy kaphatsz-e hitelt és milyen feltételek mellett mekkora kölcsönösszeget adnak. Egy hitel felvétele felelős döntés, hiszen előfordulhat, hogy nem jön be az ötlet, vagy éppen nem a vártak szerint alakulnak a számok. A hitelt azonban így is fizetned kell, hiszen köt a szerződés.
Tehát érdemes átgondolni, hogy:
- Valóban szükséged van a vállalkozói hitelre?
- Hogyan tudnád finanszírozni azt, a vállalkozásod bevételeiből?
- Hogyan tudnád visszafizetni a hitelt, ha esetleg nem működik a vállalkozás?
- Ha igen, akkor hogyan tudod ezt megoldani?
Amennyiben elvesztél a hitelek világában, az Erste bank oldalán lévő hitelválasztó megmutatja a vállalkozói hitellehetőségeket!
Szponzorált tartalom