Jelenlegi hely

5 tipp a nyári gyomorbántalmak elkerülésére

Dr. Karoliny Anna, a Czeizel Intézet gyermek gasztroenterológusának tanácsai, hogy valóban felhőtlen legyen a nyaralás a család minden tagjának.

A nyári időszakban hajlamosak vagyunk megengedőbbek lenni étrendünkben is: nyaralás, kalandozás közben sok új ízt, helyet kipróbálunk. Azonban a vakációt elrontó betegségek elkerüléséhez érdemes a vonzó gyorsételek és önfeledt strandolások forgatagában is fokozottan figyelni, mi kerül főleg a picik gyomrába. Dr. Karoliny Anna, a Czeizel Intézet gyermek gasztroenterológusának tanácsai segítenek a panaszmentes üdülés megvalósításában.

 

Figyeljünk a bőséges folyadékbevitelre!

A megfelelő mennyiségű folyadékbevitel a hőségben a gyermekek egészségmegőrzésének alapvető feltétele. Ha huzamosabb ideig a szabadban, napon tartózkodunk, ügyeljünk arra, hogy a kicsik folyamatosan igyanak néhány kortyot – cukros üdítők helyett lehetőleg ásványvizet -, a kiszáradás ugyanis különösen nagy veszélyt jelent a nyári hónapokban. A hidratált szervezet ráadásul a gyomorfertőzésekkel is könnyebben megbirkózik.

Óvatosan az egzotikus finomságokkal!

Bármilyen csábító is, külföldi, főként egzotikus nyaralás alatt soha ne együnk utcán árult nyers halakat, tenger gyümölcseit! Baktérium vagy vírus által fertőzött étel könnyen okozhat gyomorhurutot, ezért csak ellenőrzött, megbízható vendéglátóhelyen ismertessük meg a család legkisebb tagjait a helyi gasztronómiával. Ha nem vagyunk biztosak a folyóvíz minőségében, kizárólag palackozott ásványvizet igyunk és a piacon vásárolt gyümölcsöt, zöldséget is azzal mossuk meg. Ügyeljünk a jégkockára is: kétes minőségű vízből készült hűsítő miatt könnyen bajba kerülhetünk!

 

Nyáron is fontos az egészséges étkezés!

Nehéz nemet mondani, ha csemeténk a strandon lángosért vagy hamburgerért ácsingózik. A gyomorrontások elkerüléséhez azonban fontos egyensúlyban tartani a zsíros gyorsételek és a könnyedebb fogások arányát. „Melegben az az ideális, ha nehéz ételek helyett az egészségesebb ebédet részesítjük előnyben: lehetőleg friss zöldségekből készült salátával, könnyű húsokkal. Egy kis fantáziával akár szezonális gyümölcsökből is varázsolhatunk ínycsiklandozó desszertet” – javasolja a szakértő.

Figyeljünk az ételek szavatosságára, megfelelő tárolására!

A hőségben szigorúan figyeljünk a készételek, hús-és tejtermékek szavatosságára és minőségére. A szalmonellafertőzés megelőzése érdekében a maradék ebédet azonnal tegyük hűtőbe, tojást tartalmazó élelmiszert, salátákat pedig csak megbízható helyen vásároljunk. Saját készítésű menü esetében is érdemes a tojást megmosni felhasználás előtt, utazáshoz pedig soha ne csomagoljunk tojásos, felvágottas, majonézes szendvicset!

 

Ne vegyük félvállról a strandolás után jelentkező rosszullétet!

A strandok, tavak vizében a fürdőzőknek köszönhetően nyáron elszaporodnak a vírusok, baktériumok. A játék közben lenyelt víz könnyen lázzal, hasmenéssel, hányással járó bélhuruthoz vezethet. „A kis beteg tünetei normál esetben – megfelelő hidratálás mellett – néhány nap alatt maguktól is elmúlnak, de kifejezett tünetek, itatási nehezítettség, elesettség, aluszékonyság esetén feltétlenül forduljunk orvoshoz! – figyelmeztet a Czeizel Intézet gasztroenterológusa. 

 

Dr. Karoliny Anna gyermek gasztroenterológus, Czeizel Intézet; Képek: redlemon.hu

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére