Jelenlegi hely

A halloweeni tököket ne vigyétek ki az erdőbe!

A közösségi médiában egyre több helyen adják azt a tanácsot, hogy az őszi dekorációként szolgáló tököket, halloween tököket vigyék ki a közeli erdőkbe, mezőkre, hogy a vadon élő állatok azokat elfogyaszthassák. A szakemberek kérése: NE!

A lámpássá alakított tökök az ünnep elmúltával feleslegessé válnak a háztartásokban – nem mindegy azonban, hogyan szabadulunk meg ezektől. A halloween faragott tök és a dekorációként szolgáló tök nem való a természetbe! 

Hazánkban is egyre népszerűbb a töklámpás faragása, emiatt egyre nagyobb a kereslet a tökökre - elsősorban faragható, hosszabb ideig ép tökökre. A kereslet növekedésével párhuzamosan az Egyesült Államokban a farmerek olyan fajtákat kezdtek el nemesíteni, amik a legalkalmasabbak a faragásra, hosszabb ideig tartósak. Fő szempontjuk az volt, hogy minél könnyebben lehessen faragni, nem pedig az, hogy minél finomabb legyen. Az áruházak a zöldségespultoknál, az árcikéken erre fel is hívják a figyelmünket: Fogyasztásra nem alkalmas! 
Embernek-állatnak egyaránt!

A Halloween és dísztöknek töknek méretéhez képest kevés a húsa és nem túl ízletes, keményebb héjjal rendelkeznek és kizárólag dekorációs célokra használhatók fel, ugyanis olyan toxikus vegyületeket tartalmaznak, melyek – elfogyasztása esetén – már kis mennyiségben is erősen kellemetlen tüneteket (hányást, gyomorgörcsöt, hasmenést, kiszáradást) okoznak.

A takarmánytök, amit általában narancssárga színe miatt őszi dekorációnak használunk az elmúlt időszakban, nem természetes része az erdőnek, mezőnek. A vadállatok egy része elfogyasztja (pl. a mindenevő vaddisznók), de más fajok megbetegedhetnek tőle.

Komoly probléma, hogy sokan a töklámpás tartósítására a hipós átmosást és a vazelinnel való bekenést alkalmaznak, ami eleve kizárja, hogy utána az állatok elé dobjuk a takarmányt.  Gondot okoz, ha a tök ugyan nem faragott, hanem különböző jó minőségű festékkel van festve - ezzel szintén kemikáliák jutnak pluszban az állatok szervezetébe. A faragott tökben gyakran maradnak gyertya/viaszmaradékok, a mécsesek műanyag, fém részei, melyek miatt az ezeket elfogyasztó állatok elpusztulhatnak.


Kép forrása: pixabay

Szintén probléma, hogy a tököket kihelyezők általában nem viszik az erdő mélyére a tököket, hanem a közúthoz közel, soszor közvetlenü az út szélére helyezik el azokat - ezzel kifelé húzzuk a vadat a természetes élőhelyéről, ami aztán súlyos közúti baleseteket idézhet elő.
A málladozó, bomló, rothadó tök különben sem szép látvány egy erdei séta közben…

Ha tethetjük, a töklámpást komposztáljuk kertünkben, vagy tegyük az elszállításra váró zöldhulladékba. A gyertya, mécses maradékát természetesen ilyen esetben is a kommunális hulladékgyűjtőbe kell tennünk!

Mit tehetünk?
  • Tegyük bele komposztládába – jó trágya lesz belőle
  • Ássuk el a kertben – hamar lebomlik és gazdagítja a földet. 
  • Magjait mossuk meg, szárítsuk meg és tartsuk meg a következő évi vetésig 
  • Ha csak festettük a tököket, akkor komposztálás előtt mindenképpen mossuk le róluk a festést. 
  • Dobjuk ki a szemétbe, ha nincs kertünk


Kép forrása: pixabay

 

Vizaverné Horváth Zsófia
Szombathelyimami

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Szeptember az új január - őszi tippek az egészségéért

Sokan mondják, hogy szeptember az új január. A nyári lazulás után sokan motiváltabban érkeznek vissza az edzőtermekbe. Hogy a kezdeti lelkesedés pár hétnél tovább tartson, érdemes szakemberrel konzultálni és konrét célokat meghatározni.
Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Ki mondta, hogy az ősz unalmas legyen?

Az ősz számos lehetőséget kínál, hogy a gyerekek számára izgalmassá és élvezetessé tegyük ezt az évszakot. Összegyűjtöttem néhány ötletet, amelyek segítenek felfedezni az ősz szépségeit és kihasználni az évszak sajátosságait a családi élmények során.
Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Végzetes mondatok a gyereknevelésben!

Vannak olyan végzetes mondatok, amit a szülők később megbánnak. Van pár ismétlődő dolog, amit ha gyakran mondunk gyerekeinknek, akkor azzal akár hosszú távon nehezítjük meg a gyerek és a magunk életét is.- Novák Ferenc pedagógiai viselkedéskutató​ írása.
Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincsen semmi bajunk?

Miért menjünk el szűrővizsgálatokra, ha nincs semmi bajunk?

Azért, hogy ne is legyen! - Dr. Gyöngy Andrea belgyógyász, diabetológus írása

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére