Jelenlegi hely

Hogyan hódította meg a mikulásvirág az ünnepeket?

A karácsonyi időszakot számos hagyomány, a családdal és barátokkal töltött meghitt pillanat, a csillogó karácsonyi díszek, az ajándékozás öröme és a mikulásvirág színkavalkádja teszi igazán teljessé.

Csillag alakú felleveleikkel sokak számára ezek a pompás növények (Európa nagy részén karácsonyi csillagként ismertek) ugyanúgy hozzátartoznak a téli ünnepi időszakhoz, mint a karácsonyfa, a csillogó fények, a karácsonyi gömbök vagy éppen az adventi díszek.

A Stars for Europe (SfE) szakértőitől megtudhatjuk, hogyan vált a mikulásvirág karácsonyi növénnyé, hogy cserepes növényként és vágott virágként egyaránt megállja a helyét, legyen szó az ünnepi hangulat fokozásáról vagy a karácsonyi hagyományokról.

Hogyan vált a mikulásvirág a karácsony hivatalos növényévé?

A mikulásvirág Mexikóból származik, ahol akár 5 méter magas bokrokban is nőhet. Az aztékok kertjeikben termesztették a növényt, templomokat díszítettek vele, és ruhaszínező festékként, valamint lázcsillapító gyógyszerként használták.
A mikulásvirág karácsonyi története a spanyolok mexikói hódításával vette kezdetét. A missziós munka során az „Estrella de Navidad” (karácsonyi csillag) nevet kapta a növény. A 17. században a mikulásvirág először a ferences szerzetesek körmenetében jelent meg, amikor megkapta a „Flor de Nochebuena” (Szenteste virága) nevet, és egyre inkább keresztény szimbólummá vált.



Globális diadal

A mikulásvirág világkörüli sikerét a 20. század eleje hozta el. A német származású Albert Ecke megfigyelte, hogy a farmja környékén a vadon termő mikulásvirágok fellevelei decemberben vörösre színeződnek. Ez adta neki az ötletet, hogy a földjein termesszen a növényből, és karácsony előtt vágott virágként árulja. Ez volt a sikertörténet kezdete. Az 1909-es év környékén Albert Ecke teljes mértékben a mikulásvirágok termesztésére koncentrált, 1919-es halálát követően pedig fia, I. Paul vette át a családi vállalkozást. I. Paul fő célja az volt, hogy a növény „karácsonyi csillag” néven váljon ismertté és a karácsony szimbólumaként gondoljanak rá az emberek. 1920-ban tett egy próbát a cserepes mikulásvirággal is, azonban a korai típusok nem voltak alkalmasak erre a fajta termesztésre.

Csak az 1950-es években vált lehetővé, hogy olyan fajtákat is nemesítsenek, amelyek szobai cserepes növényként is szépen fejlődnek. Az 1960-as évektől kezdve a cserepes fajták egyre inkább felváltották vágott társaikat.

A mikulásvirág termesztésével egyidejűleg az Ecke család saját üzletet is működtetett Hollywoodban. Rengeteg időt és energiát fektettek a marketingtevékenységbe, aminek meg is lett a gyümölcse: a mikulásvirág néhány év alatt hatalmas népszerűségre tett szert, és hamarosan az amerikai karácsonyi hagyományok szerves részévé vált. Az 1950-es évektől kezdve Európában is meghonosodott a mikulásvirág szobanövényként és karácsonyi dekorációként.

Sokoldalú és dekoratív kedvenc

Ma már több száz féle színű, formájú és méretű mikulásvirág létezik. Cserepes növényként és vágott virágként is csodás ünnepi hangulatot teremt, és varázslattal itatja át a karácsonyi hagyományokat és dekorációkat. A mikulásvirág számos ünnepi kézműves ajándékhoz és dekorhoz is felhasználható. A vágott és mini mikulásvirágok különösen jól működnek a kreatív projektekben.

Tipp: A vintage hangulatú dekorációk és szövetek nagyon divatosak manapság, és tökéletes párost alkotnak mindenki kedvenc karácsonyi növényével, a mikulásvirággal!

Mikulásvirággal díszített karácsonyfa

A feldíszített karácsonyfa az egyik kedvenc ünnepi szimbólum és korántsem csak a gyerekek körében népszerű. A mikulásvirág tökéletes élő dísznek; vágott virágként vagy kokedáma formájában is képes bármely karácsonyfát ünnepi varázslattal átitatni, hála színpompás felleveleinek. A kokedáma elkészítéséhez vegyük ki a mini mikulásvirágot a cserepéből, és a gyökérlabdát tekerjük be mohával. Rögzítsük a helyére vékony dróttal, és akasszuk fel a kész kokedámát.

Tipp: A növény gyökérgömbjét a csomagolás előtt alaposan öntözzük meg. Később óvatosan, felülről locsoljuk a mini mikulásvirágot, vagy rendszeresen vegyük le a mohagömböt és rövid időre tegyük langyos vízzel teli edénybe, hogy felszívhassa a nedvességet.

Ha karácsonyi dekorációról van szó, a mikulásvirág nem csak fadíszként, hanem ajándékok díszeként vagy amolyan virágtengerként is kiválóan alkalmazható, például egy karácsonyfa állványként használt vintage dobozban. Élénk színével csodás hangulatot teremt, és kiemelkedik a dekorációk közül.

Tipp: A vágott mikulásvirágot vagy vízzel töltött virágcsőbe helyezzük az ajándékokra, vagy tekerjük be zöld virágszalaggal.  A levágott végek lezárásához közvetlenül a vágás után néhány másodpercre mártsuk a szárakat forró (kb. 60 °C-os) vízbe, majd rögtön ezután hidegbe.



 

Fenntartható kézműves tipp: újrahasznosított karácsonyfa mikulásvirággal

A rusztikus, barkácsolt karácsonyfa ötlete tökéletes azoknak, akiknek fontos a fenntarthatóság. Ez a különlegesség az újrahasznosítás jegyében készül, hiszen a karácsonyfa egy régi fatörzsből, (pl. a tavalyi karácsonyfáéból), drótból és fenyőágakból áll össze.

Így készíthetjük el: egy darab csirkedrótból alakítsunk ki egy kúp alakú keretet, és erős orsóhuzallal rögzítsük a törzshöz. Ezután kössük a fenyőágakat a csirkedrótkerethez további orsóhuzallal, majd készítsünk mikulásvirág kokedámákat, és csomagzsinórral akasszuk fel őket a fára. Végül a fa tetejére rögzítsünk egy gyönyörű vágott mikulásvirágot egy vízzel töltött kémcsőbe. A kokedámához vegyük ki a mini mikulásvirágot a cserepéből, tekerjük be a gyökérlabdáját mohával, és rögzítsük a helyére vékony dróttal.

Ne felejtsük el alaposan meglocsolni a mikulásvirágot, mielőtt becsomagoljuk. Később, vagy felülről óvatosan öntözzük meg, vagy a mohagömböt rövid időre helyezzük egy langyos vízzel teli edénybe, hogy felszívhassa a nedvességet.

Mikulásvirágok a hangulatos karácsonyi sütéshez

A karácsony a süti sütés ideje. A pompás mikulásvirágok biztosítják a megfelelő, nosztalgikus hangulatot ehhez, és sokszor még jobban is érzik magukat a konyhában, mint a nappaliban, ahol a nap minden szakaszában meleg van. A mikulásvirág számára ugyanis a megfelelő hely világos, huzattól védett, 15 és 22°C közötti hőmérsékletű.

További információkat és rengeteg díszítési ötletet találsz ezen a weboldalon.
 

Forrás: Red Lemon Media; Pexels; Facebook 'Az élet virágos oldala'

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.
szilveszter

10 jó tanács az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, babonák

Az újévi szokások nem változtak az idők folyamán még mindig úgy tarják: ”amilyen az újév napja, olyan lesz az egész esztendő is”.
Szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Jó tanácsok az év utolsó napjára, avagy szilveszteri hagyományok, népszokások, babonák

Az év utolsó napjához és éjjeléhez, illetve január elsejéhez számos szilveszteri népszokás és babona társul. Ezek közül csemegéztünk és összeszedtünk neked 21 újévi hagyományt és hiedelmet – nehogy valamit elfelejts vagy valamiből kimaradj!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére