Jelenlegi hely

Járványhelyzet és a psziché

A koronavírus okozta módosult élethelyzet mindannyiunk számára nehéz. Annak, akinek valamilyen szorongásos problémája van, komoly kihívást jelent ez az időszak.

Érdekel a téma? Olvasd el Dr. Simon-Fiala Ágnes orvos, homeopátiás orvos, pszichoterápiás tanácsadóval készült interjút.

Ha regisztrálsz ingyenes előadásunkra, további izgalmas témákról informálódhatsz, például a gyerekek és kiskamaszok érzelmi kibillenéséről.

HVM*: Ha rögtön a beszélgetésünk elején össze kellene foglalni, hogy melyek azok a lelki problémák, tünetek, amelyekkel a jelenlegi vészterhes időkben számolni lehet és amelyektől nem szabad megijedni, akkor melyeket említenéd?

SFÁ**: Ez egy érzékeny időszak, mert most még a stabilabb emberek is könnyen ki tudnak billenni egyensúlyukból, az egyre korlátozóbb környezet miatt. A legfőbb jelenség talán az információ fura eloszlása és ahogyan kapjuk ezeket. A normál üzemmódunkban is iszonyú mennyiségű információ ömlik ránk, melyet az agy nem tud feldolgozni és különféle módokon védekezik ellene. Az, hogy most ezeket az információkat konkrétan egy bizonyos témával kapcsolatban kapjuk, amelynek szorongást keltő hatása van, nagyon erőteljes jelenségeket hoz létre. Emellett sok csatorna és bejövő információ mennyisége és minősége is leszűkül. Gondolok itt pl. a személyes kapcsolatokra. Túl sok a virtuális kapcsolat, nagyon kevés a személyes kontaktus. Ha nincs meg valakiben a magabiztos én-mag, egy belső stabilabb én-rész, akkor bizony komoly hullámzásokon, lelki hullámzásokon mehet keresztül, hiszen minden hullámzik körülötte és valljuk be, a
bizonytalanságban tartás, mindenkit felborít.

HVM: Tehát mondjuk egy szorongás, egy depresszió, hogy ha korábban nem tudott előtörni például, a jelenlegi, nehezített pszichés körülmények miatt felszínre is törhet?

SFÁ: Igen, egy enyhe szorongásból lehet egy generalizált szorongás vagy egy enyhe depresszióból lehet egy mélyebb depresszió, akár olyan is, ami önveszélyessé teheti az embert. Esetleg olyan életmódot kezd el folytatni, amit azelőtt nem. Mondjuk például, ahhoz, hogy jobban érezze magát és ne érezze magát teljesen elmagányosodva, érzelmileg kivonul a történetből, például elkezd alkoholizálni. Ez már egy önveszélyes dolog, főleg, hogyha ezt nagyban űzi valaki.

HVM: Sokakat érint a pánikbetegség valamilyen formája, sokan szednek például nyugtatókat. Ilyen körülmények között a pánikbetegség tünetei milyen irányba mehetnek el? Ha valaki ilyet tapasztal magán, akkor az első ijedtség után mit tehet magáért?

SFÁ: Pánikbetegség esetében inkább egy lelki értelemben vett nagyon komoly diszkomfort érzésről beszélhetünk, amely halálfélelemmel és testi tünetekkel is járhat. Akkor, amikor ilyet tapasztal valaki ebben a karantén-helyzetben, ami egyébként súlyosbíthatja a tüneteket, azt gondolom, érdemesebb pszichiáter segítségét kérni.

HVM: Milyen viselkedési formák azok, amelyek szembetűnőek most a változás tekintetében, és mire lehet számítani?

SFÁ: Amit én látok egyéni és társadalmi szinten is, az a regresszióba süllyedés. Ezalatt azt értem, hogy akkor, amikor valami bizonytalanságot keltő körülmény van jelen valaki életében, az egy állandó félelmet, szorongást kelthet benne. A jelenlegi helyzetben ráadásul a testi épségébe, a sérülhetetlenségébe vetett bizalom borul meg, hiszen ez a vírus a halállal való szembenézést is elhozta az embernek. Ennek a kétségbeesésnek kiszámítható hatása, letolja az embert gyermeki minőségbe, tulajdonképpen regresszióba.

HVM: Mit lehet tenni? Hogyan tudunk segíteni önmagunknak?

SFÁ: Ennek az időszaknak és lelki állapotnak a legfőbb homeopátiás szere az ARSENICUM ALBUM alapanyagból készült szer, ami lelki szinten a halálfélelemmel, a szorongással, a jövőkép hiányával függ össze. Ez egy komoly múlttal rendelkező járványszer, annak idején a nagy járványokban (főleg a kolerajárványokban) segített. Testi tünetei között megtaláljuk a gyengeséget, légzőszervi tünetek közül a nehézlégzést, a köhögést, illetve émelygést, hasmenést is. Az állapot, amiben a járványban tévelygő ember van nagy-nagy félelmeivel és a kiszámíthatatlansággal, a kiszolgáltatottság érzésével, az egy Arsenicum album állapot.

Különböző homopátiás szerekkel segíthető még a szervezet a pszichés megküzdésben, viszont nagyon személyiség és tünetegyüttes függő, mikor melyik szert használhatjuk.
Például az a pánikbeteg, aki lebénul és nyirkos bőrrel, belső remegéssel küzd és teljesen le van fagyva, semmit nem tud csinálni és halálfélelmet él át, annak érdemes GELSEMIUM SEMPERVIRENS​ alapanyagból készült szert adni. Akinél
nagyon erősek a kardiovaszkuláris (pl szívdobogás) tünetek, és halálfélelme van, de úgy érzi magát mintha infarktusa lenne, annak például ACONITUM NAPELLUSalapanyagból készült homeopátiás gyógyszert érdemes adni. 


*HVM: Háver-Varga Marianna
**SFÁ: Dr. Simon-Fiala Ágnes

Forrás: homeopatia.info.hu

Kíváncsi vagy, hogy mi is az a viselkedészavar? Hogyan különbözetesük meg a tüneteket, mikor forduljunk orvoshoz? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre is választ ad Simon-Fiala doktornő, november 28-án szombaton 15:00-16:00 között tartandó ingyenes előadásán.

 

Szponzorált tartalom:

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Az évrendező füzet segít rendet tenni az életedben

Évrendező munkafüzet 2024/2025: zárd le az előzőt és tervezd meg az újat!

Zárd le 2024-et. Tervezd meg 2025-öt. Az évrendező segít. Egy zseniális találmány, hogy 2025 végre a Te éved legyen!
Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Csendes szilveszter: Tippek otthoni kikapcsolódáshoz, ha nem szereted a nagy csapatós bulikat

Szilveszter éjszakája sokaknak a nagy bulikról, a hangos mulatságról és a pezsgőről szól, de nem mindenki vágyik ilyen nyüzsgésre. Ha inkább egy meghitt, pihentető estét szeretnél otthon tölteni a családdal, nagyszülőkkel vagy épp kettesben ez az írás pont neked szól. Összegyűjtöttünk néhány inspiráló ötletet, hogy az évbúcsúztató otthon is emlékezetes legyen.
Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Hogy kerüljük el a karácsonyi túlevést?

Az ünnepi ételek és desszertek bősége sokunk számára kihívást jelent. Hogyan élvezhetjük ki az ünnepi asztal örömeit anélkül, hogy túlevésbe csúsznánk? Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó hasznos tippeket hozott nekünk, hogy meg tudjuk tartani a mértéket, miközben élvezhetjük is a finom falatokat.
Címlap Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

Édesítsünk természetesen, cukor nélkül

A fogyókúrázóknak vagy friss életmódváltóknak gyakran éppen a cukor és az édes ízek hiányoznak a legjobban. Az ünnepi időszak közeledtével mindannyian szeretnénk valami finomsággal megörvendeztetni szeretteinket, miközben egyre többen keresünk egészségesebb alternatívákat. Hogyan lehet édességeinket és desszertjeinket természetes módon, cukor nélkül elkészíteni anélkül, hogy kompromisszumot kötnénk az ízélmény terén? Ehhez hozott Nektek most tippeket Völgyesi Anett, funkcionális táplálkozási tanácsadó, sportedző.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére