Jelenlegi hely

Atipikus munkavégzés

Kisgyermek(ek) mellett sokan vágyunk kötetlenebb, rugalmas, a családi élettel és az anyai teendőkkel jobban összehangolható, un. atipikus foglalkoztatásra… Lássuk, hogy milyen lehetőségeket biztosít számunkra a Munka Törvénykönyve:

ATIPIKUS MUNKAVÉGZÉS

Hagyományostól eltérő, rugalmas foglalkoztatás

Részmunkaidős foglalkoztatás

A teljes napi munkaidőnél rövidebb napi munkaidőben (jellemzően napi 4, vagy 6 órában) történő foglalkoztatás, időarányos fizetésért. A munkáltató a munkavállaló kérésére a gyermek hároméves koráig köteles a munkaszerződést részmunkaidőre módosítani. Hátrányok: alacsony bér; ha a részmunkaidős bér nem éri el a minimálbér összegét, kevesebb lesz a nyugdíj (de a szolgálati időbe beszámít).

Távmunka

Elsősorban a számítógéppel végezhető munkáknál (pl. grafikai, adatbeviteli, fordítási munkák) merül fel. A munkavállaló a munkáltató székhelyétől, telephelyétől elkülönült helyen, információtechnológiai és informatikai eszközzel végzi munkáját és a munkavégzés eredményét elektronikusan továbbítja a munkáltatónak.

Munkakör megosztás

(Jog sharing)

Két vagy több munkavállaló együtt tölt be egy munkakört úgy, hogy maguk döntenek arról, mikor melyikük dolgozik (pl. heti váltásban, vagy heti 2,5-2-5 napot stb.). A munkáltató számára az a fontos, hogy valamelyikük mindig ott legyen munkaidőben, és munkavégzésre rendelkezésre álljon.

 

Például, két kisgyermekes szülő együtt tölt be egy munkakört, és annak figyelembe vételével járnak dolgozni, hogy ki hogyan tudja megszervezni a gyermek felügyeletét.

Bedolgozói munkaviszony

Olyan önállóan végezhető munkára lehet létesíteni, amelyre a teljesítménykövetelmény valamilyen mennyiségi vagy minőségi mutató segítségével meghatározható. A bedolgozó teljesítménye után kap bért.

Több munkáltató által létesített munkaviszony

Több munkáltató és egy munkavállaló a munkaszerződésben egy munkakörbe tartozó feladatok ellátásában állapodhatnak meg.

Munkavégzés behívás alapján

A munkavállaló akkor köteles munkát végezni, ha ellátandó feladat merül fel. A munkavállaló egy bizonyos maximális munkaidőben (ez legfeljebb napi 6 óra lehet) munkavégzésre rendelkezésre áll, de munkát csak a munkáltató kérése, “behívása” alapján végez. A munkáltatónak a munkavégzés időpontját legalább három nappal előre kell közölnie a munkavállalóval.

Bővebb információ:

2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről

(192. § - 203. §)

Közelebb a távmunkához c. könyv

 

 

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Július első szombatja: Az Ölelés Napja - egy kedves alkalom, amit érdemes megünnepelni a családban is!

Tudtad, hogy minden évben július első szombatja a Nemzeti Ölelés Napja Magyarországon? Bár nálunk ez a nap még nem tartozik a legismertebb jeles napok közé, épp ezért különleges alkalom, hogy egy kicsit megálljunk és figyelmet szenteljünk annak, mennyit számít egy szeretetteljes ölelés a mindennapokban.
Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Nagyobb rend, kevesebb munkával?

Mondjuk ki nyíltan: a családanya/háziasszony szerepkör nincs versenyben a legmagasabb presztízzsel bíró tevékenységek között. Azt a bejelentést, hogy valaki éppen GYES-en van Uram bocsá’ főállásban menedzseli a háztartást és a családot, a legritkább esetben fogadják vallásos áhítattal. Finomak voltunk? Szerintünk is.
Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság szívhangjai – Gondolatok a szülés utáni érzelmi hullámzásról

Az anyaság nem csupán egy új szerep, az anyaság egy átalakulás. Testben, lélekben, és olyan mélységekben, amiről talán soha nem hittük, hogy bennünk léteznek.
Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Játékos családi ötletek, amikkel ti is feltalálók lehettek!

Tudtátok, hogy június 13. a Magyar Feltalálók Napja? Ezen a napon tisztelgünk a magyar találékonyság és kreativitás előtt, hiszen hazánk számtalan zseniális feltalálót adott a világnak. Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas tudósunk ezen a napon jegyeztette be a C-vitamin felfedezését, ezért emlékezünk meg évről évre a magyar találmányok és ötletek világáról. Ez egy szuper alkalom arra, hogy otthon ti is egy kicsit feltalálók lehessetek!

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére