A higiénés szokások, a túl gyakori, lúgos tisztálkodó-szerekkel végzett fürdés, zuhanyozás meggyengíti a szervezet természetes védőrendszerét, kiszárítja a bőrt, az apró sérüléseken keresztül szabad utat engedve a fertőző gombák behatolásának, megtelepedésének.
Legtöbbször a lábujjak között, a talpon jelentkezik hámló, viszkető, hólyagos kiütések formájában (lábgomba), de gyakran átterjed a körmökre is (körömgomba).
Hajlamosító tényezők:
- Meleg, nedves környezet (zuhanyzó, uszoda)
- Gyenge immunrendszer, cukorbetegség
- Közös körömolló használat
- Életkor
- Körömsérülés
- Benőtt köröm
- Cipő, melyben izzad a láb
- Száraz bőr
Tünetei
A talpon száraz, pikkelyes hámlás, viszketés, illetve gyulladt, vörös bőr formájában jelentkezik.
A gombás köröm sárgás(barna) vagy fehér színűvé válik (fajtól függően), megvastagszik, nehezen vágható,büdös, felszíne barázdálttá válik, súlyos fertőzés esetén a köröm alól fehér, morzsalékos anyag (mivel a gomba a köröm keratin szerkezetét bontja meg) távolítható el, továbbá a körömágy felől kezdődő fájdalmas, gennyező gyulladás jellemezheti. A köröm elemelkedhet és le is válhat a körömágyról.
Diagnosztizálás
A jellegzetes tünetek alapján a lábgomba diagnózisának felállításához elegendő a fizikális vizsgálat is: a 3., 4., 5. lábujj-közökben szabad szemmel is jól láthatók a felmaródások, berepedések, egyéb hámsérülések.
Körömgomba esetében a morzsalékos kaparék vizsgálata szükséges (gomba-és baktériumtenyésztés). A vizsgálatra azért is szükség van, mert sok betegség hasonlíthat a köröm gombás fertőzésére (például a pikkelysömör, az ekcéma, és több ritkább betegség), ám mikrobiológiai vizsgálattal egyértelműen megállapítható, hogy gombás fertőzésről van-e szó.
Kezelés
- külsőleg használatos ecsetelő, körömlakk, krém, spray
- szájon át szedhető gyógyszer
- Lézeres kezelés: ez többnyire véglegesen eltávolítja a körömgombát, de többtízezer Ft-ba kerül. A kezelés 4-6 hetente szükséges 5-7 alkalommal.
Enyhébb esetekben természetes módszereket is kipróbálhatunk, mint pl. a teafaolaj, levendulaolaj, ecet, fokhagyma, szódabikarbóna.
Lábgomba esetén a kezelés időtartama a fertőzés súlyosságától függ, de fontos tudnivaló, hogy a tünetek elmúlta után is legalább 8-10 napig alkalmazni kell a gombaellenes szereket, mivel, ha túl korán hagyják abba, a fertőzés könnyen kiújulhat.
Ha a fertőzés már a körömre is kiterjed, nem várható gyors gyógyulás: a megbetegedett köröm csak az új növekedésének ütemében tehető gombamentessé, akár 9-12 hónapig is eltarthat.
Célszerű a lábbelik rendszeres fertőtlenítése a visszafertőződés elkerülése érdekében.
Megelőzés
- Ujjközök szárazra törlése (idősebbeknél, akik nem tudnak már úgy hajolni, célszerű hajszárítóval átszárítani a lábakat).
- A száraz bőrűek a hámsérülések –ami a gombák gyakori bejutási helye- megelőzésére használjanak hidratáló krémet.
- Természetes alapanyagokból (gyapjú, pamut) készült, jó nedvszívó képességű zoknik viselése (mossuk magas hőfokon a fertőtlenítés végett).
- Szükség esetén használjunk lábizzadást gátló készítményeket.
- Ne lakkozza ki azokat a körmeit, amelyek esetleg fertőzöttek lehetnek! Ezzel akadályozza a szellőzést és a gyógyulást! (A körömlakk is fertőződhet, mellyel nő a továbbfertőzés esélye.)
- Fürdőkben, strandon, közös zuhanyzókban használjunk saját papucsot.
- A családok közösen használt törölközőit, ágyneműit, körömvágó ollóit, stb. is kell fertőtleníteni.
Itt említendő meg, hogy használt lábbelit, vagy akár közeli családtag cipőjét sem célszerű viselni. A szőnyegpadló és a vendégpapucs ugyancsak jó közvetítője lehet a lábgombának. - Hordjunk szellős lábbelit, melyet rendszeresen fertőtlenítsünk.
A lábbeli fertőtlenítésére számos vegyi anyag áll rendelkezésre (sajnos kevesen tudják, hogy a leggyakrabban említett ilyen anyag, a formalin, súlyos idegméreg), azonban a lábbelik biztonságos és egészégre ártalmatlan fertőtlenítésére a gépi fertőtlenítés nyújt lehetőséget.
Gépi fertőtlenítéssel kapcsolatban állok szíves rendelkezésükre az alábbi elérhetőségeken:
8200 Veszprém Cserhát ltp.5.1.emelet.
Bejelentkezés: 0670-940-4243
http://emerencia-test-es-lelek.webnode.hu/
Szerző: Simon Csilla Emerencia
- A hozzászóláshoz regisztráció és bejelentkezés szükséges