Jelenlegi hely

Gombás megbetegedések a lábon

A láb gombás fertőzése az egyik leggyakoribb bőrgyógyászati panasz. Rendszerint tavasszal, nyáron kerül előtérbe, mikor jön a nyitott szandál, papucsok és a strand ideje. A bőr- és a körömgombásodás egyike a civilizációs ártalmaknak, hiszen a múlt században terjedtek el a szorosan zárt, nem szellőző műanyag cipők, a műszálas harisnyák, zoknik, amelyek kedvező feltételeket, nedves, sötét, meleg életteret biztosítottak a gombafajoknak.

 

A higiénés szokások, a túl gyakori, lúgos tisztálkodó-szerekkel végzett fürdés, zuhanyozás meggyengíti a szervezet természetes védőrendszerét, kiszárítja a bőrt, az apró sérüléseken keresztül szabad utat engedve a fertőző gombák behatolásának, megtelepedésének.

Legtöbbször a lábujjak között, a talpon jelentkezik hámló, viszkető, hólyagos kiütések formájában (lábgomba), de gyakran átterjed a körmökre is (körömgomba).

Hajlamosító tényezők:

  • Meleg, nedves környezet (zuhanyzó, uszoda)
  • Gyenge immunrendszer, cukorbetegség
  • Közös körömolló használat
  • Életkor
  • Körömsérülés
  • Benőtt köröm
  • Cipő, melyben izzad a láb
  • Száraz bőr

Tünetei

A talpon száraz, pikkelyes hámlás, viszketés, illetve gyulladt, vörös bőr formájában jelentkezik.

A gombás köröm sárgás(barna) vagy fehér színűvé válik (fajtól függően), megvastagszik, nehezen vágható,büdös, felszíne barázdálttá válik, súlyos fertőzés esetén a köröm alól fehér, morzsalékos anyag (mivel a gomba a köröm keratin szerkezetét bontja meg) távolítható el, továbbá a körömágy felől kezdődő fájdalmas, gennyező gyulladás jellemezheti. A köröm elemelkedhet és le is válhat a körömágyról.

Diagnosztizálás

A jellegzetes tünetek alapján a lábgomba diagnózisának felállításához elegendő a fizikális vizsgálat is: a 3., 4., 5. lábujj-közökben szabad szemmel is jól láthatók a felmaródások, berepedések, egyéb hámsérülések.

Körömgomba esetében a morzsalékos kaparék vizsgálata szükséges (gomba-és baktériumtenyésztés). A vizsgálatra azért is szükség van, mert sok betegség hasonlíthat a köröm gombás fertőzésére (például a pikkelysömör, az ekcéma, és több ritkább betegség), ám mikrobiológiai vizsgálattal egyértelműen megállapítható, hogy gombás fertőzésről van-e szó.


 

Kezelés

  • külsőleg használatos ecsetelő, körömlakk, krém, spray
  • szájon át szedhető gyógyszer
  • Lézeres kezelés: ez többnyire véglegesen eltávolítja a körömgombát, de többtízezer Ft-ba kerül. A kezelés 4-6 hetente szükséges 5-7 alkalommal.

Enyhébb esetekben természetes módszereket is kipróbálhatunk, mint pl. a teafaolaj, levendulaolaj, ecet, fokhagyma, szódabikarbóna.

Lábgomba esetén a kezelés időtartama a fertőzés súlyosságától függ, de fontos tudnivaló, hogy a tünetek elmúlta után is legalább 8-10 napig alkalmazni kell a gombaellenes szereket, mivel, ha túl korán hagyják abba, a fertőzés könnyen kiújulhat.

Ha a fertőzés már a körömre is kiterjed, nem várható gyors gyógyulás: a megbetegedett köröm csak az új növekedésének ütemében tehető gombamentessé, akár 9-12 hónapig is eltarthat.

Célszerű a lábbelik rendszeres fertőtlenítése a visszafertőződés elkerülése érdekében.

Megelőzés

  • Ujjközök szárazra törlése (idősebbeknél, akik nem tudnak már úgy hajolni, célszerű hajszárítóval átszárítani a lábakat).
  • A száraz bőrűek a hámsérülések –ami a gombák gyakori bejutási helye- megelőzésére használjanak hidratáló krémet.
  • Természetes alapanyagokból (gyapjú, pamut) készült, jó nedvszívó képességű zoknik viselése (mossuk magas hőfokon a fertőtlenítés végett).
  • Szükség esetén használjunk lábizzadást gátló készítményeket.
  • Ne lakkozza ki azokat a körmeit, amelyek esetleg fertőzöttek lehetnek! Ezzel akadályozza a szellőzést és a gyógyulást! (A körömlakk is fertőződhet, mellyel nő a továbbfertőzés esélye.)
  • Fürdőkben, strandon, közös zuhanyzókban használjunk saját papucsot.
  • A családok közösen használt törölközőit, ágyneműit, körömvágó ollóit, stb. is kell fertőtleníteni.
    Itt említendő meg, hogy használt lábbelit, vagy akár közeli családtag cipőjét sem célszerű viselni. A szőnyegpadló és a vendégpapucs ugyancsak jó közvetítője lehet a lábgombának.
  • Hordjunk szellős lábbelit, melyet rendszeresen fertőtlenítsünk.

A lábbeli fertőtlenítésére számos vegyi anyag áll rendelkezésre (sajnos kevesen tudják, hogy a leggyakrabban említett ilyen anyag, a formalin, súlyos idegméreg), azonban a lábbelik biztonságos és egészégre ártalmatlan fertőtlenítésére a gépi fertőtlenítés nyújt lehetőséget.

 

Gépi fertőtlenítéssel kapcsolatban állok szíves rendelkezésükre az alábbi elérhetőségeken:

 

8200 Veszprém Cserhát ltp.5.1.emelet.

Bejelentkezés: 0670-940-4243

http://emerencia-test-es-lelek.webnode.hu/

 

 

 

 

 

Szerző: Simon Csilla Emerencia

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

Hogyan ünnepelhetitek meg a hóemberek világnapját?

A hóemberek világnapját január 18-án ünnepelhetjük, és ez kiváló alkalom arra, hogy kreatívan és vidáman töltsük el a napot. Íme néhány ötlet, hogyan lehet ezt a napot emlékezetessé tenni:
Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

Ünnepeld Te is a hóemberek világnapját!

A hóemberek világnapját január 18-án ünneplik. Azért esett erre a napra a választás, mert a 18-as szám vizuálisan emlékeztet egy hóember formájára: a "1" a kezében lévő seprűre, a "8" pedig a két hógolyóból álló testére.
Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Nem kérek sokat, csak hogy vigyázz rám! - Így vigyázz rám szilveszter éjjelén!

Tudom hihetetlen, hogy én ennyire félek tőle…, persze, mert te tudod, hogy nem bánt, látod, hogy szép és színes, és fel is készülsz rá, de én nem! Én minden felkészülés nélkül kapom ezeket a hangokat, amire nem úgy reagálok, mint egy ember, hanem szaladok… hogy hová? Nem tudom!
Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Szilveszteri kényeztetés: házi likőrök egyszerűen

Az ünnepi időszak tökéletes alkalom arra, hogy különleges finomságokkal lepjük meg magunkat és szeretteinket. Mi lehetne jobb, mint egy saját készítésű likőr, ami egyszerre melengeti a szívet és csempész egy kis luxust a mindennapokba? Négy egyszerű, de ínycsiklandó receptet hoztunk, amelyek garantáltan feldobják a szilvesztert – akár egy vidám összejövetel, akár egy meghitt, kanapén töltött este a terv.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére