Jelenlegi hely

“Van remény a változásra, mert egyre többen vagyunk, akik jobbat akarunk.”

A Magyarországi Dúlák Egyesülete (MODULE) szerint a szülészeti beavatkozások csökkentése a felnövekvő nemzedékek egészségmegőrzésének alapja, erre hívták fel a figyelmet a Létkérdések projekt keretében megvalósult programjaikkal, melynek zárótanulmánya elérhető bárki számára.

A WHO ajánlásai és a nemzetközi trendek hatására a szülészeti ellátás a fejlett országokban egyre inkább a holisztikus irányba mozdul el, azonban ez a tendencia Magyarországon egyelőre nem érvényesül, évtizedek óta erős ellenállásba ütközik. A hazai szülészeti ellátás a nemzetközi adatok szerint sem tekinthető korszerűnek, még mindig a medikalizált megközelítés uralja a szülészet elméletét és gyakorlatát. A szülés körülményeit alapjaiban meghatározó, a szülő nő és a szülést segítő szakemberek közötti kapcsolatot a partnerség helyett a hierarchia jellemzi, erre kínálnak megoldást a szülés körüli segítők pozitív példákkal.

Ezért a MODULE több mint egy éven át zajló projektjében nők és az őket segítő szakemberek korszerű, fontos információkhoz juthattak, melyet a középosztálybeli nőtársaik szülésükre készülve ma már könnyedén elérnek, most hátrányos helyzetű társaik számára is elérhető lett.

Hátrányos helyzetű településen élő és roma nők is azok között voltak, akik lehetőséget kaptak a normális reprodukciós folyamatok és az ahhoz kapcsolódó jogaik, lehetőségeik megismerésére, az alapszintű dúlaképzés elvégzésére.

A dúlák – asszonytársi segítők – jelenléte egyre több szülő nő igényét tudja kielégíteni a legfontosabb pillanatokban. Hazai tapasztalatok is rámutatnak arra, hogy dúla jelenléte és az általa biztosított gondoskodás olyan anyai biztonságérzetet eredményezhet, amely által csökken a szorongás és a szülés élettani mederben haladhat, kevesebb beavatkozás szükséges, pozitívabb a szülés megélése, az anyai kompetenciaérzés erősödik.

A dúla szerepe - véleményünk szerint - a "jelen levés", nem pedig a "cselekvés". Egy képzés elvégzése befejezettséget sugall, és nem szerencsés azt hinni, hogy egy nő egy néhány napos kurzus elvégzése után máris dúla lesz. A dúlák folyamatos tanulók, felfedezők, őrzők, barátok, társak  – mondja Novák Julianna, dúla, projektfelelős. Az önfejlesztéshez és az emberi változáshoz való nyitott hozzáállás nélkül lehetetlen mások rendelkezésére állni.

A résztvevők komplex módon megismerhették az anya- baba- és családbarát szemléletmód, a nőközpontú szülészeti ellátás alapelveit, a holisztikus szülésmodellt, valamint az erőszakmentes kommunikációs eszközöket.

“Jó úton haladok, nem én gondolkodom rosszul. Van értelme küzdeni, nem abbahagyni. Ajánlom a képzést a szülésznő társaknak.” - mondja egy még nem szült fiatal szülésznő.

“Erős vagyok. Elhiszem, hogy képes vagyok világra hozni egy babát normális hüvelyi úton.
A női kör tápláló, és meg tudom találni benne a helyem.”

A MODULE célja, hogy a magyar szülészeti ellátórendszer egyenlő módon hozzáférhetővé váljon, és a nők méltóságát tiszteletben tartó, szakszerű és korszerű ellátást biztosítson minden érintett számára. A projekt zárótanulmánya jópéldaként mutatja be a megvalósított projektet, ami felkeltheti más civil szervezetek érdeklődését is a hazai szülészeti ellátás humanizálásának szükségessége iránt. Az elméleti tananyag alapja és a zárótanulmány a MODULE honlapján elérhető: http://module.hu/media/dokumentumok/dulakonyv.pdf  http://module.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=227&Itemid=95

A képzéssel vagy a projekttel kapcsolatos további információ: Novák Julianna (+36302420055, module@module.hu)

A programsorozat a Norvég Civil Támogatási Alap által támogatott Létkérdések NCTA-2015-11018-B projekt keretében valósult meg.

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

A természet mosolya

Mit suttog az erdő?

Pályázat típusa: Természetvédelmi-irodalmi vers,-próza,-meseíró pályázatKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
A természet mosolya

A természet mosolya

Pályázat típusa: természetfotósKorosztály: több korosztály: általános iskolások és középiskolásokBeküldési határidő: 2025. június 20.
Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Stockholmi Ifjúsági Víz Díj

Pályázat típusa: tudományos - nemzetköziKorosztály: 15 - 20 éves középiskolásokBeküldési határidő: 2025. február 23.
Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Félévi bizonyítvány para: tényleg számít, vagy csak a szülők őszhajszálait szaporítja, avagy mit jósol a félévi bizonyítvány?

Tudtad, hogy a január az egyik legstresszesebb hónap az iskolás gyerekek számára? Bizony a félévi bizonyítvány érkezése jelentős stresszt okozhat, miközben az év végi bizonyítvány már jóval kevesebb feszültséget szokott kiváltani.

Partnereink

Ugrás az oldal tetejére